Glavni drugo

Afroameričani in konjske dirke

Anonim

Afroameričani so že od začetkov športa v ZDA, zlasti od zgodnjega 19. stoletja, veliko prispevali k konjskim dirkam.

Organizirane konjske dirke izvirajo iz druge polovice 17. stoletja v Severni Ameriki. To je postalo velika zabava za bogate lastnike zemljišč na ameriškem jugu in običajno je bilo zasužnjenih ljudi skrbeti za konje in jih trenirati ter sčasoma tudi jahati na dirkah. Najzgodnejši afroameriški džokej, znan po imenu, je bil "Monkey" Simon, ki je na dirkališču Clover Bottom dirkalnik v Tennesseeju vozil okoli leta 1806. Med 1820-imi so konjske dirke postale najbolj priljubljen šport v ZDA in veliko število najboljših trenerji in šaljivci v državi so bili Afroameričani.

Državljanska vojna je končala dirke v 1860-ih, saj so bili za vojsko potrebni vsi razpoložljivi konji, toda do leta 1875 so konjske dirke spet postale priljubljene in prav v tem letu je bil izveden prvi derbi v Kentuckyju. Prvi zmagovalec te dirke je bil afroameriški džokej, Oliver Lewis.

Drugi afroameriški džokej, Isaac Burns Murphy, je trikrat zmagal v derbiju v Kentuckyju (1884, 1890 in 1891), kar je bil zapisan šele leta 1948, ko je dirkač Eddie Arcaro osvojil svojega četrtega. Murphy se je odlikoval tudi v tem, da je postal prvi džokej, ki je bil postavljen v dvorano slavnih Nacionalnega muzeja dirkaških dirkalnikov, in ostaja znan kot eden najboljših ameriških šaljivcev doslej, saj je (tako rekoč) osvojil 44 odstotkov svojih dirk. Murphy je bil le eden izmed mnogih afroameriških šaljivcev v poznem 19. in začetku 20. stoletja; drugi je bil Willie Simms, tudi član dvorane slavnih Nacionalnega muzeja Racing Racing, ki je v 1890-ih postala prvi (in edini) afroameriški džokej, ki je zmagal na vseh dirkah ameriške trojne krone. V prvih 28 vožnjah derbija v Kentuckyju so afriški ameriški šaljivci osvojili 15. James Winkfield je postal drugi džokej, ki je v letih 1901 in 1902 osvojil Kentucky Derbies, vendar je bil zadnji afroameriški džokej, ki je zmagal na dirki.

Afroameričani so bili v istem obdobju tudi med najbolj znanimi trenerji konjskih dirk. Edward Brown je na primer treniral konja Baden-Baden, ki je leta 1877 zmagal v derbiju v Kentuckyju, Alex Perry pa je treniral Joea Cottona, ki je zmagal leta 1885. Poleg tega so Afroameričani ostali vključeni v šport kot tekači, groomerji, stabilne roke in ure.

Po prvi svetovni vojni so postale konjske dirke glavna atrakcija za mainstream ZDA, zato so bili Afričani Američani izključeni iz jahanja in so bili najeti skoraj izključno kot stabilne roke. Razlog, po Winkfield, je bil denar: "Ko je v igri dobilo veliko denarja, so si belci takrat, kot zdaj in kot vedno, želeli

imeti ne le denar, ampak tudi ugled."

Šele na prelomu 21. stoletja so Afroameričani spet začeli igrati pomembno vlogo v ameriških konjskih dirkah. Tako rapski pevec MC Hammer kot ustanovitelj Motown Record Corporation Berry Gordy, mlajši, sta posedela in dirkala konje. Leta 2000 je džokej Marlon St. Julien postal prvi afroamerikanec, ki je vozil v derbiju v Kentuckyju od leta 1921. Končal je na sedmem mestu. Istega leta je William E. Summers IV predsedoval odboru Derby festivala, ki je to storil le drugi Afroameričan. "Super je, če se afroameriški džokej udeleži dirke, ki se vrne med letom, ko sem bil predsednik," je dejal.