Glavni šport in rekreacija

Kip Keino kenijski športnik

Anonim

Kip Keino, po imenu Hezekiah Kipchoge Keino, (rojen 17. januarja 1940, Nandi Hills, Kenija), kenijski tekač na daljavo, ki je osvojil štiri olimpijske medalje.

Keinov oče, tekač na dolge razdalje, je sina spodbujal k športu. Keino je pasel koze in treniral v hribovski deželi Kenija, kar ga je dobro pripravilo na tekmovanja na visokih višinah. Kot vodilni tekač na daljavo je nastopil sredi šestdesetih let in postavil svetovne rekorde na 3000 metrov (7 minut 39,6 sekunde) in 5000 metrov (13 minut 24,2 sekunde).

Na olimpijskih igrah leta 1968 v Mexico Cityju je Keino trpel zaradi hudih bolečin v trebuhu (kasneje jih je pripisal težavam z žolčnikom). Kljub opozorilom zdravnikov je v osmih dneh tekmoval na šestih dirkah na daljavo. V svojem prvem finalu - na 10.000 metrih - je Kenijina bolečina postala neznosna, zato se je na igrišče zrušil s samo dvema krogovoma. V 5.000 metrih finala si je Keino prislužil srebrno medaljo in zaostal za 0,2 sekunde za Tunižanom Mohamedom Gammoudijem. V teku na 1.500 metrov se je Keino spopadel z favoritom dirke Jim Ryun iz ZDA. Kljub svoji bolečini je Keino s pomočjo soigralca Bena Jipcha nastavil besno hitrost dolžine dirke in zanemaril močan zaključni udarec Ryuna. Keino je zmagal v teku na 20 metrov. Na igrah leta 1972 v Münchnu v Zahodni Nemčiji je Keino osvojil srebrno medaljo na 1.500 metrov in zlato medaljo v teku na 3000 metrov.

Keino in njegova žena sta vzela več kot 100 sirotih otrok in imela sedem svojih. Njegov uspeh na progi in zavzetost za dobrobit Kenije sta ga uvrstila med najbolj priljubljene junake v državi. Kasneje je Keino opravljal funkcijo predsednika Nacionalnega olimpijskega komiteja Kenije. Leta 2012 je bil med prvimi pobudniki v dvorani slavnih IAAF.